Bit İlaçlama

• Bit Zararları

Bitlerin tifüs hastalığını yaydığı bilinir.Bunun nedeni tifüs bitin bağırsağında oluştuğu için bit dışkısıyla insana bulaşır.Kan emdiği için kan yoluyla da yine birçok hastalığı bulaştırabilir ve kan emdikten sonra meydana getirdiği kaşıntıyla rahatsızlık verir.

• Bit ile Mücadele

Bitler kan emip bir çok hastalığı yaydığı için bit ile mücadele son derece önemlidir.Saç bitleri için eczanelerden saç biti için özel yapIlmış ilaçları kullanmak gerekir.Aynı zamanda bitin yayılabilme olasılığına karşı bit için hazırlanmış intesitlerin kullanılması gerekir. İlaçların kokulu uygulanması daha sağlıklı olacaktır. TEMİZ ilaçlama olarak bakanlık onayı, dünya devi Bayer marka ilaçlar ve % 100 kalite güvencesi ile size en iyi çözümleri sunuyoruz.

• Bit

BİT kanatsız insan ve hayvanların kılları arasında yaşayarak kan emen bir parazittir.Bitlerin boyları 1-7mm arası değişim göstermektedir ve beyaza yakın saydam,sarı gibi renkleri vardır.Bitlerin üremesi çok hızlı olur yani bir dişi bir bit 250 yumurta yapabilir.Bitler vücutlarında tüylere sahiptirler ve çok miniktirler.Baş biti,Kıl biti,Elbise biti,at biti,köpek biti çeşitleri arasındadır.

BAŞ BİTİ:

Baş Biti 0,5-4 mm boylarında insanların özellikle saç derisine yapışarak yaşar.Halk arasında bit yavrusu Sirke yavrusu olarak bilinir.Bitler ve sirkeler genellikle insan saçında ense ve kulak arkasına yerleşir ve burada insan kanını emerek beslenir.

KIL BİTİ:

Kıl biti 1.5- 2 mm arasında olan bir bit türüdür.Kıl biti baş hariç her bölgeye yerleşebilir.Kıl biti kaşıntıya sebep olmaktadır.

ELBİSE BİTİ:

Elbise biti 2-6 mm boyunda bir bit türüdür. vücudun tüy olmayan veya az tüyü olan yerlerinde görülür.Bu nedenle halk içinde adına VÜCUT BİTİ de denir.Elbise (vücut )biti yumurtalarını çamaşırların kıvrım olan yerlerine bırakır.

Bir önceki yazımız olan Arı İlaçlama başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Leave a Reply