Bit İle Mücadele

BİT VE BİTLER HAKKINDA:

Bitler, böcekler sınıfına mensup kanatsız, küçük hayvanlardır. Çeşitli bitkilerin yapraklarında filizlerinde, dallarında, gövdelerinde, bazen köklerinde yaşayarak öz suyu ile geçinenleri olduğu gibi, memeli hayvanların derisinde Memeliler, Mammalia sınıfını oluşturan İnsanların da içinde bulunduğu, omurgalıların grubudur. Çift ve karmaşık dolaşım sistemine sahip sabit sıcaklıklı hayvanlardır. Vücutları genellikle kıllarla örtülüdür. Genç bireyler anne sütü ile beslenirler. bitler Genellikle bacak şeklinde oluşmuş dört üyeleri vardır. Solunumda diyafram kullanırlar, alt çeneleri bir çift kemikten oluşmuştur orta kulaktaki kemikler üç parçalı olup kulak zarı ve iç kulakla bağıntılıdır. Hemen hepsinde yedi boyun omuru bulunur.parazit olarak beslendikleri organizmaya büyük zarar verirler. Yumurtadan çıkan yavrular, ergine benzerler. Onlar gibi kan emerler. Kuşlarda yaşayanlara “ısıran bitler” denir.Kuş türüne musallat olan bir iki bit türü vardır. Memelilerde asalak olarak yaşayanlar; insanlar, maymunlar, toynaklı memeliler (at, koyun, sığır vs.) kemiriciler (tavşanlar, fareler vs.), etçil memelilerden bazıları (köpek, kurt, morslar) üzerinde barınırlar ve kan emerler.

BAŞ BİTLERİ VE BESLENİP ÜREMELERİ:

Bitler’in derideki küçük ısırıkları aşırı kaşıntıya neden olup küçük yaralar oluşmasına sebep verirler. Aşırı kaşıntının bir nedeni de bitin tükürüğünün bu yaralara nüfuz etmesi ve bulaşmasıdır. Aşırı kaşıma isteği, deride zedelenmeye yol açarken, lenf düğümlerinde de şişme meydana gelebilir.insanlar üzerinde yaşayan baş bitleri ve bit sirkesi saçların dip kısımlarında ve saç tellerine yapışarak sıkıca tutunma şeklinde bulunurlar.Renkleri gri ve beyaz olabilmektedir.Yumurtaların büyüklüğü yaklaşık 0,8-1 mm’dir. Larvaların boyutları biraz daha küçüktür. Bilinmesi gereken diğer bir konu, bitlerin 3 farklı aşamada üredikleridir. Her bir nesil arasında en az 18 gün bulunmaktadır. Bit sirkelerinin larvaya dönüşmesi 7 ila 10 gün ve yine larvaların bite dönüşmesi de 7 ila 10 gün sürmektedir. Son deri değişiminden yaklaşık 1 veya 2 gün sonra larvalar artık birer erişkin bit halini alarak yetişkin olurlar.

BİTLER İNSANA NASIL BULAŞIRLAR:

Bitler bir kişiden diğerine,temas yoluyla kolayca geçerler. Başında bit bulunan bir kişiyle yakın temas, oyun oynarken veya okulda çocukların başlarını birbirine yaslanması veya yüze düşen saçların hızlı bir şekilde arkaya atılması dahi bitlerin bulaşması için yeterli koşullar meydana gelebilmektedir. Başörtüsü, yastık, örtü, tarak, saç fırçası veya tüylü küçük oyuncaklar gibi eşyaların ortak kullanımı da bitlerin yayılmasını kolaylaştıran diğer bir nedenlerdir. Dolapların içinde yan yana asılmış durumdaki giyim eşyaları aracılığıyla da bitler kolayca bu eşyaları kullanan kişilere geçerek kolayca yaıylma imkanı bulabilmektedirler.

BİT TÜRLERİ VE ZARARLARI:

Bitler tür olarak baş biti,kıl biti,elbise biti,kabuklu bit,ve bitki biti olarak farklı türlerde ve yaşam alanlarında görülmektedirler. Bit ve bit türü insanlara ve bulundukları canlılara değişik şekillerde hastalık ve zararlar verirler.İnsanlarda yaşayan baş bitleri insanlara tifüs,humma,racia türü çeşitli hastalık mikroplarını bulaştırarak tehlike saçarlar.

Bir önceki yazımız olan Ağaç Kurtlar ile Mücadele başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Leave a Reply