Çiyan İlaçlama

• Çiyan Zararları

Çiyanlar öncelikli olarak bahçelik alanlara ve bitkilere zarar verir.Çiyanlar direkt insanlara saldırıda bulunmazlar ancak yanlışlık sonucu üzerine basılırsa sokabilirler. Çiyan soktuğunda insanı zehirler ve ısırdığı yer şişer,kızarır;bununla birlikte mide bulantısı,baş dönmesi,halsizlik gibi belirtiler görülmektedir.

• Çiyan ile Mücadele

Çiyan ile mücadele ederken dikkatli olunması gerekmektedir.Mücadele de sıvı ilaçlar kullanılır. TEMİZ ilaçlama olarak bakanlık onayı, dünya devi Bayer marka ilaçlar ve % 100 kalite güvencesi ile size en iyi çözümleri sunuyoruz.

• Çiyan

Çıyan çok bacaklı türler arasında bulunan renkleri sarımsı kahve koyu kahve arasında olan canlılardır.Çiyanların boyları türlerine göre değişiklik gösterir;ancak ortalama boyları 5 cm -18 cm arası değişmektedir.Çiyanlar gündüz gizlenir,gecede gizlendiği yerden çıkarak avlanmaya gider; bazen ev iç duvarında gezindiği bile görülmüştür.Çiyanlar dış alanlarda nemli ortamlar,orman,kaya altı; iç alanlarda ise evlerin bodrum,duvar çatlakları,kapı ve pencere kenarları olmak üzere evin her kesiminde görülebilir.Çiyanlar yumurtlama ile üremektedirler ve yumurtadan çıkan yavrular etrafa dağılarak yaşadığı alanlara yayılma gösterirler.Her üremede onlarca yumurta bırakabilmektedirler.Çiyanlar böceklerle beslenirken bazı türleri de otçul olarak beslenebilirler.

Bir önceki yazımız olan Bit İlaçlama başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Leave a Reply