Ev Faresi İle Mücadele

Ev faresi (mus musculus), kuyruğu hariç yaklaşık 3-12 cm. boylarında, genellikle koyu gri ve gri renklerinde bulunan memeli bir hayvandır. Kuyrukları, çoğu zaman kafa ve gövde boyları kadardır. Karanlık ve tenha yerlerde yaşamayı seven ev fareleri için evler, çatılar, yiyecek depoları, kilerler, ambarlar mükemmel yaşam alanlarıdır.  Dünyanın en kalabalık üyeleri oldukları düşünülen ev fareleri, buldukları her türlü yiyeceği yerler. Bu yüzden insanlarla beraber yaşamakta sorun yaşamazlar.

35 günde erginleşen ev farelerinin dışkıları, siyah renkli ve pirinç büyüklüğündedir. Ev farelerinin ömürleri yaklaşık bir yıldır. Dişi bir fare, bir batında 12 tane yavru duğurabilir. Sıcaklık ve soğukluk ev farelerinin yaşaması için çok önemli bir etken değildir. Çok sıcak ortamlarda yaşayabildikleri gibi -10°ye inen sıcaklıklarda da rahatça yaşayabildikleri görülmüştür.

Dışkıları ve kıllarıyla yiyeceklere bakteri taşıyarak  hastalıklara sebep olan ev fareleri, ciddi hastalıklara yol açabilmektedirler. Neden oldukları hastalıkların başlıcaları tifo, salmonella, gıda zehirlenmesidir. Ev fareleri, eşyalarınızı kemirerek onları kullanılmaz hale getirirler. Ayrıca kemirdikleri kablo ve borular, evlerinizde yangın çıkmasına sebep olabilir.

Yaklaşık 30 cm. yükseğe sıçrayabilen ev fareleri, 3-4 metre yükseklikten de atlayabilirler. Koku alma ve işitme duyuları çok gelişmiştir. 5 mm. genişliğinden büyük her yerden geçebildikleri için bu hayvanlarla mücadele oldukça zordur. Etkili bir çözüm için, zamanlama oldukça önemlidir. Ataşehir İlaçlama’nın profesyonel ekibi ve çalışması sayesinde bu sorununuzdan rahatça kurtulabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Hamam Böceği İlaçlama başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Leave a Reply