Hamam Böceği İle Mücadele

HAMAMBÖCEKLERİ HAKKINDA:

Hamam böceklerinin vücutları kahverengi tonlarında, yassı ve oval bir şekildedir. Hamam böceklerinin hepsi geceleri daha fazla ortaya çıkarak yiyecek arar ve özellikle yiyecek olan sıcak,nemli alanlarda yaşarlar. Antenleri hamam böceklerinde vücuttan daha uzundur. Antenler aracılığıyla besinin yeri, nem hamamböceği yemive ışık hakkında bilgi sahibi olurlar. hamam böceği içinde dişiler kanatsızdır. Sağ ön kanat, sol ön kanadın kısmen altına girmiş bir şekilde yaratılmıştır.Bacakları koşucu,yürüyücü tiptedir. Bacaklarda değişik şekillerde dikenler bulunabilir. Bazı hamamböceği türleri, tırnakları arasında bulunan ve “arolium” adı verilen yastık yapıları sayesinde düz yerlere rahatlıkla tırmanabilirler. Isırıcı,çiğneyici tipteki ağızlarının etrafı, tatma ve koklama algılayıcılarıyla donatılmıştır. Kirli yerlerde dolaştıkları için, vücut parçaları sık sık temizlenir. Bazı tropik türlerde, hava püskürtme yoluyla veya vücut parçalarının sürtülmesiyle ses çıkarırlar hamam böcekleri genellikle pis ve mikroplu yerlerde yaşarlar.


HAMAM BÖCEKLERİ VE ZARARLARI:

Hamam böceği türleri insanlara direk ısırma yoluyla zarar vermezler. Ancak birçok hastalık mikrobunu dolaştıkları pis ve kirli yüzeylerden vücutlarına ve ayaklarına bulaştırarak insanların yaşam alanlarında ve özellikle mutfak içerisindeki gıda maddeleri ve tabak benzeri yiyecek içecek kaplarına bulaştırırlar. Aynı zamanda besin kaynaklarını bozar ve besinleri kullanılmaz hale getirirler. Hamam böcekleri bazen beslenirken insanların kullandığı eşyalara da zarar verirler örneğin elektronik aksamların içerisine yerleşerek buralarda arızalanmalara sebep olurlar.Hamamböceği tür olarak çok istilacı ve aşırı üreyen bir böcek olduğu için girdiği mekanlarda kısa sürede üreyerek binlerce hamam böceği oluşmasına sebep olmaktadır bu yüzden erken ilaçlama yaptırmak en doğru yoldur.

HAMAM BÖCEĞİNİN YAŞAM ALANLARI:

Hamam böcekleri yaşam alanı olarak nemli,karanlık,sıcak ve gıda atıklarının olduğu her türlü alanlarda yaşamlarını sürdürürler. Evlerin içlerinde mutfak bölümleri ve banyolarda yoğun olurlar.Bina dışında ise hamam böcekleri çöp dökülen yerlerde,kanalizasyon kanalları ve logarlarda binaların dış duvar aralarındaki çatlak alanlarda bol miktarlarda bulunurlar.her türlü gıda atığı ve kağıt parçalarını yiyerek beslenir bir anlamda doğal çöpçülük vazifesi üstlenirler. Ancak her türlü mikrobu insanlara bulaştırırlar.

HAMAM BÖCEKLERİ NE KADAR YAŞAR:

Hamam böceği ortalama olarak 6 ay-1yıl arası yaşar Hamam böceği su altında 40dk yaşayabilir Kafası kopmuş bir Hamam böceği 1 hafta yaşar, açlıktan değil susuzluktan ölür Hamam böceği pek çok dış etkene karşı dayanıklı bir yapıya sahiptir.ömürleri türlerine göre değişiklik gösterir bir dişi hamam böceği yılda ortalama iki milyon yavru hamam böceği yumurtası üretebilir çok istilacıdırlar.

Bir önceki yazımız olan Salyangozlar İlaçlama başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Leave a Reply