Kara Fatma böceği İlaçlama

KARAFATMA BÖCEĞİ HAKKINDA:

Kara Fatma böceği dier bir ismi Oryantal hamam böceği , hamam böceğinin farklı bir türüdür. Kara Fatma böceği rengi siyah ve çok parlak bir görünümdedir. Kara fatma böcekleri siyaha yakın renkleri ve iri yapılarıyla hamam böceği türleri içinde hemen belli olur Kara Fatma böceğinin vücudunun alt kısmında 6 adet ayağı mevcuttur. Kara Fatma böcekleri’nin ayakları çok güçlü olup çok hızlı hareket kara fatmalarederler. Baş kısmında 1 çift antenleri bulunur. Kara Fatma bu antenler sayesinde hem iletişimini sağlarlar hem de besinlerin yerini tespit edip oraya daha kolay yönlenirler. Kara Fatma böceği yaşadığı yere ve beslenmesine bağlı olarak farklı boy ve yapıda olabilir. Genel olarak ergin bir kara Fatma’nın boyu 2 – 3cm kadardır. Kara Fatma böceğinin sırt kısmında erkek olan bireylerde dış kanat vardır fakat dişi kara Fatma böceğinde kanat yoktur. Kara Fatma ve hamam böcekleri kanatlarını uçmak için kullanmazlar. Erkek oryantal hamam böceği dişisine oranla daha uzun ve iri bir yapıdadır. Dişi ise daha oval ve geniş bir vücut yapısına sahiptir.
KARAFATMA BÖCEĞİNİN YAŞAM ALANLARI:

Kara Fatma böcekleri nemi çok sevdiği için evlerde en fazla mutfak, banyo, tuvalet, su boruları ve lavabo kenarlarında ve nemin yüksek olduğu evin diğer bölgelerinde yaşar.Kara Fatma (Oryantal hamam böcekleri) özellikle tuvalet den yani lağım sistemlerinden lavabo giderlerinden, yada dışarıdan taşınan bir eşya ile evlere rahatlıkla gelirler. Kara Fatma banyoda ve mutfaklarda daha çok görülür. Bu böcekler geceleri daha aktif olurlar. Kara Fatma böcekleri evlerin dışında ise bodrumlarda, çatı katında, bina boşluklarında yuvalanır. Kara fatma böceği gündüzleri pasif olarak yuvasında dinlenir.Geceleri ise aktif olup hem beslenir hem de yer değiştirir.
ORYANTAL HAMAM BÖCEĞİ KARAFATMA HASTALIK BULAŞTIRIRMI:

Kara Fatma evlere girdiği zaman evin sıcaklığında ve nemli alanlarda yaşar ve evdeki gıda yada yiyecek türü besinlerle beslenir. Karafatma böcekleri yiyeceklerin üzerine yada mutfaktaki eşyaların üzerine,dolap arkalarına yumurtasını bırakır. Kara Fatma ev içinde açıkta bırakılan her türlü besinleri yediği gibi ufak böcekleri ve ölmüş olan böcek kalıntılarını bile yemektedir. Kara Fatma böcekleri çok pis bir böcek olup insanın yediği ve yemediği her türlü besini rahatlıkla yer ve beslenmesini sağlar. Kara Fatma ve hamam böcekleri beslenirken insanların besinleri üzerine hem dışkılarını hem salyalarını ve hem de yumurtalarını bırakır. bu sayede insanlara bir çok hastalık bulaştırır. Kara Fatma ve diğer hamam böceği türleri insanlara çeşitli hastalıkları bulaştırır. gıda zehirlenmeleri, Hepatit, grip mikrobu, dizanteri, verem mikrobu, Alerjik hastalıklar, astım mikrobu gibi daha bir çok mikrobu insanlara bulaştırırlar ve insanların sağlıkları açısından ciddi riskler taşırlar mutlaka ilaçlanmaları gerklidir.
KARAFATMA BÖCEKLERİNDE ÜREME:

Kara Fatma böceği yılda 9 – 10 defa yumurta bırakır. Dişi kara Fatma her defasında 200 kadar yumurta bırakır ve her mevsim üreyebilir. Kara Fatma böceği yumurtasını sırtında taşır ve gittiği her alana bir miktar bırakır. Ortamda bulunan kara Fatma yumurtası yaklaşık 2 – 3 hafta içinde açılır.Karafatma böceği beslenmeden 1 ay susuz olarakta 1 hafta kadar yaşar. Kara Fatma böceği yalnız yaşamayı sevmez sosyal bir yapıya sahiptir. Karafatma böceği çok hızlı bir şekilde üreyip binalarda hemen her kesime yayılır.

Bir önceki yazımız olan Bit İle Mücadele başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Leave a Reply