Salyangozlar İlaçlama

SALYANGOZLAR HAKKINDA:

Salyangoz yumuşakçalar şubesinin karından bacaklılar sınıfına giren bir zararlı hayvan türüdür. Alt kısımda hareketi sağlayan kaslı bir ayak, sırt tarafta vücudu örten helezon kıvrımlı bir kabuk ve başta iki çift anten bulunur. Çekilebilen antenlerin öndekileri kısa olup, dokunum ve koku görevi yapar. Gözler, arkadaki uzun çiftin ucundadır. Kabuksuz olanlarına sülük salyangozu denir. Deri altlarında çok küçük bir kabukları mevcuttur. Rutubetli yerlerde taşlar altında bulunur, ormanlık ve ağaçlık yerlerde bol rastlanır. Bitkilerin yeşil kısımlarını yediklerinden bahçe ve bostanlara büyük zarar verirler.Genelikle otçul olanlar, bitkinin taze sürgünlerini yediği için zarara sebep olabilirler. salyangozlarÇiftçiler ürünlerini salyangozlardan korumak için çeşitli yöntemlere başvurular. Az sayıda oldukları takdirde, toplanıp uzak bir yere götürerek ya da çok olduklarında bahçe duvarlarına, sebze aralarına, ağaçlara Bitki, fotosentezle beslenme, embriyon dokularının bireyin bütün yaşamı boyunca etkinliğini sürdürdüğü sınırsız büyüme özelliği, hücre çeperlerinin selülozlu ve görece sert oluşu, yer değiştirmeyi sağlayacak organların yokluğu nedeniyle yaşamını bulunduğu yere bağlı olarak sürdürme, duyu ve sinir sistemlerinin bulunmayışı gibi temel özelliklerle tanımlanan yaşam biçimine sahip genelde yağışlı havalardan sonra ortalarda görünen bir türdür.

SALYANGOZLARIN YAŞAM ALANLARI:

Salyangozlar tatlı sularda denizlerde ve bütün çevrede yaşama kabiliyetine sahip hayvanlardır. Nemli yerlerde bulunurlar ve yağışın bol olduğu havanın tam soğumadığı sonbahar aylarında sürekli görülürler. Vücutlarında bol miktarda su bulunduğu için çok soğuk havalarda donarlar. Çok sıcak havalarda ise su kaybederek kuruma tehlikesiyle karşılaşırlar.Salyangoz genel olarak torakların nemli bölümlerinde,duvar dipleri ve taş altlarında serin bölgelerde bulunurlar.Yağmur yağarken ve yağmurdan sonra dışarı çıkarak ağaç,duvar gibi yerlere tırmanarak salgıladıkları sümüksü sıvıyla özellikle bina dış cephelerinde kötü bir görüntü oluştururlar. Salyangozlar hareket etmek için sürünürler. Vücutlarındaki kasların kasılıp gevşemesi ileriye doğru hareketlerini yavaşta olsa sağlar. Kış aylarında toprak altlarında saklanarak kışı hareketsizce geçirirler. Çok sıcak havalarda ise nemli bölgelerde saklanırlar. Yapışkan vücut yapıları sayesinde salyangozlar çok iyi tırmanıcıdırlar. Yağmurlu havalarda yuvalarının suyla dolması sonucunda boğulmamak için saklandıkları yerlerden dışarıya çıkarlar. Yağışlı havalarda etrafta dolaşan bir çok salyangoz görmek mümkündür.

SALYANGOZLARDA BESLENME VE SALYANGOZ İLAÇLAMASI:

Salyangozlar türlerine göre değişik boyutlarda ve renklerde olurlar. Bitkilerle beslenirler. Tamamen otçuldurlar. Salyangozlara çok benzeyen ve kabuksuz olan sülük salyangozları kan emicidirler. Özellikle uzak doğu ülkelerinde ormanlarda tehlikeli sülük salyangoz türleri bulunmaktadır.Salyangoz ilaçlama işlemi mekanik olarak yapılmalı ve yaşam alanları olarak kullandığı bölgeler dikkatlice ilaçlama işleminden geçirilmelidir.Özellikle duvar dipleri ağaç gövdeleri ve yeşil alanlar etkin ve kaliteli böcek ilaçları kullanılarak ilaçlanmalıdır.Dikkat edilmesi gereken ilacın doğru tür ve dozda kullanılması sağlanarak çimenlerin kurumasına sebep verilmemelidir.

Bir önceki yazımız olan Tespih Böceği İlaçlama başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Leave a Reply