Sinek İlaçlama

Karasinekler (Musca domestica), hayvan ve insan artıklarında, gübre birikmiş yerlerde kolayca üreyebilen canlılardır. Çöplük, hayvan leşi, barınak, yiyecek artığı… gibi ortamlarda pislik ya da temizliği ayırt etmeden yaşarlar. Buldukları her türlü maddeyi tüketebilirler.

Hayatlarında dört evre vardır: Yumurta, larva, pupa ve ergin. Ergin dönemi boyları 1 cm.e kadar ulaşabilir. Her seferinde 120 kadar yumurtlayan dişi karasinek, bir yılda 10 ile 30 kez arasında yumurtlayabilirler. Dişi bir karasinekten altıncı nesil sonrasında yaklaşık 100 milyar civarında karasinek üreyebilir.  7-8 günde olgunlaşan ergin, insanlara zarar verebilecek konuma erişmiştir.

Her 5 dakikada bir dışkılayan karasinekler, barındırdıkları hastalıkları bu yolla kolayca taşıyabilirler. Dizanteri, menenjit, kolera, tifo, trahoma, verem gibi hastalıklara yol açarak insan sağlığını tehdit ederler. Ayrıca kondukları yerlerdeki mikropları ayaklarıyla taşıyarak gıda zehirlenmelerine sebep olurlar. İnsanların ve hayvanların çevresinde dolaşmaları da ayrı bir huzursuzluk kaynağıdır.

Karasinekler, uçan haşereler olduğu için bu haşerelerle mücadele de oldukça zordur. Yaşama ve üreme alanlarının Türkiye’deki neredeyse her yer olması mücadeleyi zora sokmaktadır. Antalya bölgesinin sıcağı, bu haşerelerle mücadeleyi zorlaştıran bir diğer zorlu etkendir. Tüm bu sebeplerden, doğru ilaçlama yöntemleri ile karasineklerden kurtulmak Antalya Kaptan İlaçlama ile şimdi çok daha kolay.

Bir önceki yazımız olan Evimin veya iş yerimin kimyasal ilaçlarla ilaçlanması sakıncalı bir durum oluşturur mu ? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Leave a Reply